Blog Haber & Duyuru

Yerel / Bölgesel SEO Konusunda Bilinmesi Gereken Önemli Noktalar

Blog Haber & Duyuru

İnternet pazarlamacılığı dünyayı değiştirdi. Size müşterilerinizle sınırlar olmadan iletişim imkanı tanıdı. Artık daha fazla kişiye ulaşabilme fırsatını elde etmeye başladınız. Ancak bunların hepsi büyük markalar için geçerli bir durum. Sebebi ise yerel olan küçük işletmelerin büyük hedef kitleleriyle iletişime geçme şansının pek olmayışıdır.

Yerel SEO açısından sitenizin değerini yükseltebilecek çeşitli stratejiler uygulamak kolay değildir. Özellikle sınırlı miktarda bütçeyle çalışma yaptığınızda seçenekleriniz çok daha az olacaktır. Aşağıda sınırlı bütçeye sahip olsanız dahi uygulayabileceğiniz çeşitli yerel SEO önerileri bulunmaktadır. Bunlardan yararlanarak işletmenizi çok daha başarılı bir yer haline getirebilirsiniz.

#Yerel SEO Açısından Sitenizde Yer Alması Gereken En Önemli Element Nedir?

Yerel aramalarda iyi performans göstermek için birbirinden farklı stratejiler geliştirme şansına sahip olsanız bile sitenizin temelinin sağlam olduğundan emin olmalısınız. Uzmanların önerilerine kulak vermeniz durumunda yerel SEO çalışmalarından verim almanızı sağlayacak olan önemli elementlerin neler olduğunu öğrenebilirsiniz.

İsim, Adres ve Telefon Üçlüsü

Sitenizin hemen hemen her sayfasında işletmenizin iletişim bilgilerine görünür olacak şekilde yer vermelisiniz. Bu bilgiler arasında işletmenizin adı, adresi ve telefon numarası bulunmalıdır. Böylece kullanıcıların sizinle çok daha kolay bir biçimde iletişime geçmesini sağlayabilir ve onları satış potansiyeli haline dönüştürebilirsiniz. Bu bilgiler sitenin üst kısmında yer almalı ve Google’ın kolay bulabileceği şekilde biçimlendirilmelidir. Kullanıcılar Google arama sonuçlarından dahi işletmenizin iletişim bilgilerine ulaşabilmelidir.

Hedeflenmiş Hiyerarşi Sistemi

Kullanıcılar sitenize girdikleri zaman onlara sayfalarınız için açık bir biçimde hedeflenmiş bir hiyerarşi sistemi sunmalısınız. Harekete geçirici mesajları içeren çeşitli basit düzenlerden faydalanarak bunu başarabilirsiniz. Hedef her zaman kullanıcıların sizinle kolay bir biçimde etkileşim kurmasını sağlamaktır. Basit iletişim formları, tıklanabilir telefon numaraları ve haritalar işletmeniz için son derece önemlidir. Tüm bu elementler kullanıcıların çok daha kolay bir biçimde sizi bulmasını sağlayacaktır.

Konuma Yönelik Başlık Etiketleri

Başlık etiketleri bir sayfanın başlığını anlatan HTML elementleridir. Bu elementlerde konum bilginize yer vermeniz Google tarafından anında fark edilmeniz anlamına gelecektir. Böylece Google ilgili konuma yönelik aramalar gerçekleştirdiğinde sizin siteniz gözükecektir. Bu tür bilgilere arama motorlarının oldukça fazla değer verdiklerini bilmelisiniz. Coğrafi konum odaklı anahtar kelimeler kullanarak Google’a ve kullanıcılara sitenizi bulma konusunda yardımcı olabilirsiniz.

Anahtar Kelime Optimizasyonu

Birçok işletme anahtar kelimelerin öneminin farkındadır. Ancak yerel SEO için gerekli olan anahtar kelime araştırması biraz daha farklıdır. Buradaki anahtar kelimelerde coğrafi odaklı anahtar kelimeler yer alabilecektir. İnsanlar bu sayede aradıkları yerleri ve hizmetleri çok daha kolay bir biçimde bulabilmektedirler.

Buna ek olarak kitlenizin kullanmakta olduğu dili iyi kavramanız gerekmektedir. Kullanıcıların ne tür aramalar yaparak sitenizi bulduğuna dikkat etmelisiniz. Hedef kitlenizin sayfalarınızı bulma yaklaşımlarını göz önünde bulundurarak gerekli anahtar kelime optimizasyonunu gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Hedef kitlenize en iyi şekilde hitap eden anahtar kelimeleri sayfa içeriklerinde, sayfa başlıklarında ve meta verilerde kullanmalısınız.

Dahili Linkler

Dahili link çalışması yapmak SEO çalışmalarınızın çok daha etkili olmasını sağlar. Sitenize çekmiş olduğunuz kullanıcıların site içerisinde gezinmelerini sağlayabilir ve onlara aradıkları türde bilgiler bulmaları konusunda yardımcı olabilirsiniz.

Yerel Atıflar

Yerel atıflar işletmenizin çevrimiçi ortamda adının geçmesi anlamına gelmektedir. İşletmenize ait isim, adres ve telefon numarası bilgilerinin herhangi bir noktada paylaşılması bu açıdan oldukça değerlidir. Bu sayede Google, Yelp ve Facebook işletmenizi gösterecek ve kullanıcılar kolaylıkla işletmenizi bulabilecektir. Bu atıfları almayı başararak markanızın otoritesini güçlendirebilir ve aynı zamanda sitenize yeni linkler kazandırabilirsiniz.

#Eski Bir Çalışanınız Google My Business Sayfanızda Kötü Yorumlar Paylaştığında Ne Yapmalısınız?

En büyük işletmeler, markalar ve en kaliteli ürünler bile bir noktada kötü yorum alabileceklerdir. Bu kaçınılmaz bir şeydir. Bir çalışanı işten çıkarttıktan sonra o kişi bir müşteri olarak işletmeniz hakkında çeşitli yorumlar yapabilecek ve sizden olabildiğince olumsuz bir biçimde bahsedebilecektir. Bunlar destek isteyen, çağrı merkezimizi arayan ve bir şekilde bizlerle iletişim kuran kişilerden almış olduğum geri bildirimlerdir. Sadece çalışan değil rakipler de bunları gerçekleştirebilmektedir. Aslında bu durum bulundukları sektöre zarar vermekten başka bir şey değildir. Bu tür kişiler kendi sektörlerine, kendi bölgelerine bu kadar zarar verecek kişileri ücretiyle bile bulamazlar.

Bu probleme karşı çok farklı adımlar yapabilirsiniz. İlk olarak bu yorumun hatalı olduğunu bildirebilirsiniz. İlgili yorumun hatalı olduğunu ispat edebilirseniz onun kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Google’ın bu konuda size yardımcı olmak için geliştirdiği sahte raporları anlamaya yönelik bir algoritması bulunmaktadır.

Bir yorumun kaldırılmasını sağlamayı başaramazsanız bu durumda yoruma cevap vermelisiniz. Cevabınızda kişiyi müşteri veritabanı içerisinde bulamadığınızı belirtmeli ve iletişime geçmeleri durumunda problemlerini çözebileceklerinden bahsetmelisiniz. Söz konusu yorum sahte ise cevabınıza bir cevap gelmeyeceği için pek çok insan bunun sahte yorum olduğunu anlayacaktır. Bununla birlikte insanlar sizin problemleri çözme konusunda istekli olduğunuzu görecektir.

Her ne yaparsanız yapın hiçbir şekilde kötü yorumları ortadan kaldırmaya çalışmamalısınız. İşletmeniz için gelebilecek olumsuz yorumlar en az olumlu yorumlar kadar önemlidir. Bir müşteri bir ürünü satın almadan önce onunla ilgili hiçbir şekilde olumsuz yorum göremezse şüpheye düşebilecek ve onu almaktan vazgeçebilecektir. Dürüst ve otoriter olmalısınız çünkü müşteriler düşündüğünüzden çok daha akıllıdırlar.

#İşletmenizin Tek Bir Konumu Olmasına Rağmen Diğer Şehirlere Hizmet Sunabiliyorsa Ne Yapmalısınız?

Pek çok yerel işletme belirli bir konumda yer almasına rağmen komşu şehirlere hizmet sunabilme potansiyeline sahiptir. Bu nedenle sadece tek bir konuma odaklanmak potansiyel hedef kitlesini bir ölçüde kaçırmanız anlamına gelebilecektir. Bir bölgede aktif olmaya başladıkça diğer bölgelere de açılmayı düşünmeniz gerekmektedir.

İlk olarak hizmetlerinizi tanımlama konusunda dikkatli olmalısınız. Kendinizi tek bir bölgeyle sınırlı tutarsanız ve hizmet tanımlarında bunlara yer verirseniz diğer şehirlere hitap etmeniz pek mümkün olmayacaktır. Komşu şehirlere hizmet verebilen bir işletme olarak faaliyet gösteriyorsanız mutlaka hizmet tanıtımlarında bundan söz etmelisiniz.

Gerek duymanız durumunda hizmet verebildiğiniz şehirleri SEO stratejinize dahil etmelisiniz. Anahtar kelimeleri uygun şekilde kullanmalı ve çeşitli blog yazıları oluşturmalısınız. Her konum için ayrı ayrı hizmet sayfaları oluşturmayı düşünebilirsiniz ancak bunu yaparken Google’ın kurallarını ihlal etmemeye özen göstermelisiniz.

Bir işletme yol tarifi konusunda çeşitli bilgilere iletişim sayfasında yer verebilmektedir. Farklı şehirlere hizmet sunuyorsanız bu durumda ilgili hizmet noktaları için de yol tariflerine ve tanımlamalara yer vermelisiniz. En iyi sonuçları elde etmek için Google’ın sunmuş olduğu Google Haritalar bileşeninden faydalanabilirsiniz.

Hizmet götürmekte zorlanmış olduğunuz şehirlerde yer alan farklı işletmelerle bağlantıya geçip iş anlaşması yapabilirsiniz. Bu sayede siteniz için değerli olabilecek çeşitli linklere sahip olabilir ve adınızdan söz ettirebilirsiniz. Mümkün olduğu sürece çeşitli işletmelerle bir araya gelerek etkinlikler düzenlemeyi düşünebilirsiniz.

Hizmet sunumu çalışmalarınız için hızlı bir çözüm arıyorsanız bir şekilde tıklama başına ödeme reklam kampanyalarından faydalanmayı denemelisiniz. Facebook reklamları, Instagram reklamları ve Google AdWords gibi çözümler size çeşitli posta kodları, şehirler ve bölgeler için hedefleme yapabilme imkanı sunacaktır.

Tek bir kampanya oluşturup birden fazla şehri hedeflemeyi başarabilirsiniz. Bu reklam kampanyaları çok düşük bütçelere sahip olsanız dahi işinize yarayacaktır. Bütçenizi doğru bir biçimde kullanmak için gerekirse farklı günlerde farklı kampanyalar uygulamayı düşünebilirsiniz.

#Sınırlı Bütçeye Sahip Yerel İşletme Olarak Arama Savaşlarını Nasıl Kazanırsınız?

Sınırlı bütçeye sahip olmak iyi bir şey değildir ancak hemen karamsar olmamalısınız. Doğru stratejileri uygulamayı başardığınız sürece yerel işletme olarak arama savaşlarından galip çıkacak taraf olabilirsiniz.

Başlangıç aşamasında sizin için uygun olan tüm ücretsiz veya az maliyetli kaynakları tüketmeye çalışmalısınız. Yerel dizinlere kayıt olmalı ve işletmenizi tanıtmaya başlamalısınız. İşletmeniz için gerekli olan Google+, Google Haritalar, Yandex ve Bing üyeliklerini mutlaka almalısınız. Tüm bu sitelerde iletişim bilgilerinizi uygun şekilde yazmalısınız. Böylece insanların sizinle çok daha kolay bir biçimde iletişime geçmesini sağlayabilirsiniz.

Anlaşma veya iş ortaklığı yapabileceğiniz yerel işletmeler ile mutlaka irtibat kurmalısınız. İçeriklerinizi sosyal medyada paylaşmalısınız. Mümkünse kişisel olarak yerel etkinliklere katılmalısınız. Bunların her birisi link elde etme konusunda reklam ajanslarıyla anlaşmaktan çok daha değerli adımlardır.

Müşteri yorumlarını iyi bir şekilde değerlendirmek aynı zamanda size yardımcı olabilecektir. Sitenizde mutlaka yorum odaklı eklentiler kullanmalısınız ve bu yorumların arama motorları tarafından taranmasını sağlamalısınız. Sitenizde bu tür eklentiler kullanıyorsanız müşteriler tarafından yapılmış yorumlar sayesinde arama sonuçlarında üst sıralarda yer alabilirsiniz.

Aynı zamanda ön plana çıkmanızı sağlayacak bir içerik stratejisi geliştirmelisiniz. Zamana yenik düşmeyecek içerikler oluşturmaya çalışmalısınız. Bu sayede linkler elde etmeyi başarabilirsiniz. Özellikle doğru anahtar kelimeleri bulursanız ve doğru dağıtım yöntemini kullanırsanız hedef kitlenize hızlı bir biçimde ulaşabilirsiniz.

Çalışmalarınıza yeni başladıysanız ve otorite sahibi değilseniz aranma hacmi iyi ama rekabet durumu düşük olan anahtar kelimelere odaklanabilirsiniz. Sürekli olarak iyi içerikler sunmayı başarırsanız zamanla link, trafik ve paylaşım alabilecek ve arama motorlarında ön plana çıkabileceksiniz.

#Sesli Aramanın Sitenizin Yerel SEO Değerine Etkisi Nedir?

Sesli arama günden güne etkisini artırmaktadır. İnsanlar Siri ve Alexa gibi teknolojilerden faydalanarak sorularına cevap bulmaya çalışmaktadır. Sesli aramalarda hangi sözcük öbeğinin ve anahtar kelimelerin kullanıldığı önemlidir. İnsanlar artık “hava durumu nedir?” diye sorgulama yapmamaktadır. Bunun yerine insanlar “bugün hava yağışlı mı?” şeklinde aramalar yapmaktadır.

İdeal olan durum daha çok uzun kuyruklu anahtar kelimeleri ve soru tabanlı anahtar kelimeleri kullanmaya çalışmaktır. Doğal dilde soruların nasıl olacağını anlamaya çalışmak bu kapsamda dikkat etmeniz gereken bir diğer etkendir. Hedef kitlenizin sorabileceği sorular konusunda bilgi sahibi olursanız onlara daha uygun cevaplar sunabilirsiniz. İçerik stratejinizi yavaş yavaş sesli aramaları hesaba katarak gözden geçirmeye çalışmalısınız.

Yerel işletmeler açısından daha çok “yakınımdaki yerler” şeklinde yapılan aramalar önemlidir. Akıllı telefonlar daha akıllı hale geldikleri için artık aramaları konuma göre gerçekleştirebilmektedir. Bu nedenle yapılan aramalarda “yakınımda” ibaresinin kullanılmasına artık çok fazla gerek kalmadığına dikkat etmek gerekmektedir.

Sesli aramada önemli olan ilk sıradır. Kullanıcılar ilk sayfada yer alan sorguları gözden geçirmekle uğraşmazlar. Karşılarına çıkan ilk sonuca göz atarlar. Bu nedenle artık ilk sırada yer almak eskisinden çok daha önemli hale gelmiştir.

Son olarak, Google Haritalar’ın insanları doğru adrese ulaştıracak olduğundan emin olmalısınız. Adres bilgilerinizi iki kez kontrol etmeli ve eksikler veya hatalar olması durumunda onları düzeltmeye çalışmalısınız.

#Gelecekte Yerel SEO’da Neler Değişebilir?

SEO sürekli değişir ve değişikliklere ayar uydurabilmek iyi bir şeydir ancak en iyisi değişikliklere karşı önceden hazır olmaktır. Yerel SEO’nun gelecekte nasıl bir alacağını merak ediyorsanız aşağıdaki önerileri dikkate almalısınız.

Kullanıcı Odaklı İçerik

Kullanıcı odaklı içerik şu an dahi önemli olsa bile gelecekte çok daha önemli olacaktır. Kullanıcıların istediği türde içerikler üretmeye çalışmalısınız. Onlardan gelen sorulara en iyi şekilde cevap vermeyi denemelisiniz. Sordukları soruları anlamalı ve içerikleri buna uygun şekilde oluşturmaya çalışmalısınız.

Sesli Arama

Bugünlerde temel amaçlardan birisi kullanıcıyı siteye getirmek olsa bile ilerleyen zamanlarda temel amaç kullanıcıya cevap sunmak olacaktır. Müşterilerinize aradıkları cevabı en hızlı bir biçimde bulma konusunda yardımcı olmaya çalışmanız gerekmektedir. İnsanlar sizinle canlı sohbet kısmından irtibat kurduklarında onlara en iyi şekilde yardımcı olmalısınız. Gerektiği zaman sohbet botlarını kullanarak onları cevapsız bırakmamaya çalışmalısınız.

Yorumlar

Yorumlar gelecekte çok daha önemli olacaktır. Ürünlerinizin aldığı yorumlar güven oluşturma ve dönüşüm elde etme konusunda size destek olacaktır. Bu hiçbir zaman değişmeyecek bir durumdur. Yorumlarınızı arama motoru dostu yapmayı ihmal etmemelisiniz. Onlara değer vermeli ve onlara öncelik tanımalısınız.

Teknik Detaylar

Şu an oluşturmakta olduğumuz içeriklerin büyük bir kısmı kullanıcı odaklıdır ama gelecekte kullanıcı odaklı olmak yetmeyecektir. Aynı zamanda teknik detayları göz önünde bulundurarak arama motorlarındaki sıralamamızı yükseltmemiz gerekecektir. Rekabette geri kalmamak için tüm teknik detayların gözden geçirilmesi ve varsa hataların düzeltilmesi gerekmektedir.

Konum Özellikleri

Arama motorları her geçen gün daha akıllı olmaktadır. Müşterilere aradıkları doğrultuda en iyi ve en uygun sonuçları sunabilmek için uğraşırlar. Konuma göre sonuçlar ne kadar iyi olursa kullanıcılar bundan bir o kadar fazla memnuniyet duyacaklardır. Google konum özelliklerini geliştirmek için her geçen gün yeni yeni özellikler sunmaktadır. Benzer yaklaşımı siz de ortaya koymalı ve konuma yönelik yeni çalışmalar yapmalısınız.

Mobil

Sitenizin duyarlı bir tasarıma sahip olması artık önemlidir. Bu önem gelecek günlerde çok daha değerli olacaktır. İnsanlarınız telefonlarından faydalanarak daha fazla “yakınımdaki yerler” şeklide aramalar yapacaklardır. Onların istediği tek şey sorularına daha hızlı bir biçimde yanıt bulmaktır. Bu nedenle duyarlı tasarıma sahip olmak artık bir lüks değil gerekliliktir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Müşterilerimizin marka değerini artırmaya yönelik satış ve kâr odaklı çözümler geliştiriyor, hedef kitleye yönelik reklam ve pazarlama stratejileri üretiyor, gerekli materyallerin tüm süreçlerini yönetiyoruz.