Blog Haber & Duyuru

Sosyal Medya Strateji Şablonu: Doğru Seçeneği Bulma

Blog Haber & Duyuru

Sosyal medya, günümüzdeki işletmelerin pazarlama kampanyalarının en önemli boyutlarından biri oldu. Bir firma, kişisel bir profil oluşturarak, hedef kitlesiyle yeni bir şekilde bağlantı kurabilir ve onlarla etkileşime geçebilir.

En belirgin sosyal medya siteleri Facebook, Twitter ve LinkedIn olabilir; ama Digg, StumbleUpon ve YouTube da popüler olan ancak daha az kullanılan sosyal ağlardır. Kullanılabilir olan birçok iyi sosyal medya strateji temaları var, hadi birkaçına göz atalım.

Bev Hepting’ten Yol Gösteren 9 Sosyal Medya Sorusu

Bev Hepting, yardımsever bir şekilde, sosyal medya stratejisini SlideShare’de paylaştı. Strateji, kendinize 9 basit soru sormaktan ve her bir soruya 5 yanıt vermekten (tabi mümkünse) oluşuyor.

Sorular:

1. Neden sosyal medyaya ihtiyacım var?
2. Hedef kitlem kimler?
3. Onlara ne anlatmak istiyorum?
4. Onlara nasıl anlatacağım?
5. Hangi içerikleri oluşturacağım?
6. Ne sıklıkla içerik yayınlayacağım?
7. Hangi sosyal medya sitelerini kullanacağım?
8. Başarımı ölçmek için hangi araçları kullanacağım?
9. Sosyal ağlar için kim sorumlu olacak?

Bu sorulara cevap verdiğiniz zaman planınızı gerçekleştirmek için hazırsınız demektir. Sosyal ağlara katılın, içeriklerinizle uyumlu olmaya ve düzenli kalmaya dikkat edin. Bu amaçla, içeriklerinizi belirli zamanlarda ve belirli yerlerde olmaları için zamanlayabilirsiniz. Fotoğrafınızı ya da logonuzu eklemeyi unutmayın.

sosyal-medya-strateji-sablonu

Sosyal Medya Pazarlaması için 5 Adımda Strateji Şablonu

Target360’da yayınlanan güncel bir makale, sosyal medya pazarlaması için 5 kolay adımdan oluşan bir strateji hakkında bilgi verdi. Bunlar:

1. Durum Analizi – Şu an nerede olduğunuzun, sosyal medya pazarlamasının ne kadar fayda getirebileceğinin ve bu faydayı iyi yönde kullanmak konusunda yeterli olup olmadığınızın hesabını yapmanız anlamına geliyor. Kendinize sorun – kime pazarlama yapacaksınız? Onlar hangi sosyal ağları kullanacaklar? Tutarlı bir şekilde yayınlamak için yeterli miktarda ilgi çekici içerik hazırlayabilir misiniz? Organizasyonunuzun her bir parçası hazır ve sosyal medyada yer almak konusunda istekli mi?

2. Hedef Belirleme – Sosyal medya pazarlamasıyla başarmak istediğiniz hedefleri açık bir şekilde belirleyin. Onları neden ve nasıl başarmayı planladığınızı açıklayabilmelisiniz. Hedeflerinize ulaşırsanız neler olacağını da ekleyin – hedeflerinize ulaşamazsanız neler olacağını da. Bazı pazarlama ölçekleri iyi hedeflere örnektirler; belirli seviyelerdeki site trafiği, yeniden yayınlamalar, beğeniler gibi.

3. Strateji – Kullanacağınız metotlar ve araçlar, durumunuza ve hedeflerinize bağlıdır. İçerik oluştururken ve belirli sosyal ağları seçerken, her bir seçiminizin ve yayınladığınız içeriğin her bir parçasının ilk baştaki durumunuz ve hedefleriniz tarafından desteklendiklerinden emin olun.

Sosyal ağlar arasındaki ayrımların farkında olun – Örneğin, Facebook oldukça popülerdir, ancak LinkedIn daha profesyonel ve kariyer odaklı görünür.

4. SMART Hedefleri –Bu ilkeler hedeflerinizin stratejik ve zekice olduklarını garantiler. SMART şuradan gelir:

1. Specific (Belirli) – Facebook’ta belirli sayıda takipçiye ulaşmak gibi
2. Measurable (Ölçülebilir) – Facebook takipçisi gibi istatistikler ölçülebilirler.
3. Achievable (Başarılabilir) – Yalnızca mantıklı görünen hedefler koyun.
4. Relevant (İlgili) – Hedefleriniz, belirlediğiniz amaçları yansıtmalıdır.
5. Time-bound (Zaman sınırı) – Bir süre belirleyin, böylece hedefinize giden yolda gelişiminizi takip edebilirsiniz.

5. Taktikler –İçerik planınızın üç ya da dört hususu seçin ve her birinin içerisinde somut bir temel oluşturmaya odaklanın. Bu parçalar temel alınarak, daha sonra web siteleri, makaleler ve infografikler oluşturulabilirler. İçerik, akılda bir bakış açısıyla oluşturulmalıdır – kendinize sorun, bu sıradan bir durum mu yoksa şekilsel mi?

Burada bahsedilmesi gerektiğini düşündüğünüz herhangi bir sosyal medya pazarlama teması ya da tavsiyesi var mı? Aşağıdan yorum yazarak gönderin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Müşterilerimizin marka değerini artırmaya yönelik satış ve kâr odaklı çözümler geliştiriyor, hedef kitleye yönelik reklam ve pazarlama stratejileri üretiyor, gerekli materyallerin tüm süreçlerini yönetiyoruz.