Blog Haber & Duyuru

Sanal Pos Nedir? Nasıl Kullanılır?

Blog Haber & Duyuru

Sanal pos, fiziksel bir mağazada kredi kartı ya da banka kartıyla ödeme yaparken kullanılan cihazın online ortamdaki halidir. Kısacası, ürün alırken ya da satarken kredi kartı/banka kartı kullanmanız için gerekli olan bir yazılımdır.

Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD)’ın raporuna göre Türkiyede 2018 yılında e-alışveriş bir önceki yıl olan 2017’deki hacmini %42 artırarak 59,59 milyar TL olmuştur. Ayrıca Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) açıklamalarına göre 2017’de gerçekleşen online ödemelerin hacmi 99 milyar TL iken 2018 yılında bu hacim %40 artarak 139 milyar TL’ye yükselmiştir. Bu hacim, toplam harcamalar içinde online olarak yapılan harcama oranını da %20lere çıkarmıştır.

Sanal Pos Nedir?Teknolojiyle daha fazla iç içe yaşamaya başlayan ve firmaların dijital dönüşüm projeleri sonucu artan bu hacim ve oranlar karşısında ürünlerini online satmak isteyen kimi satıcılar hazır pazar yeri çözümleri sunan siteleri kullanırken kimi satıcılar ise kendi e-ticaret sitelerini açarak satış yapmak istemektedirler. Kendi e-ticaret sitelerini açarak satış yapmak isteyen kullanıcılar için sanal pos kullanarak ödeme almak için iki farklı seçenek karşılarına çıkmaktadır. Bunlardan birincisi hazır sanal pos sistemleri hizmeti sunan 3.parti şirketleri kullanmak ya da bizzat çalışmak istedikleri banka ile muhatap olarak bankanın sanal pos sistemini kullanmaktır.

İyzico, Paytr, gPay, Shopier, Stripe gibi ödeme araçları ile alakalı bilgileri ilerleyen yazılarımızda detaylarıyla anlatacağız.

Bankaların sanal pos sistemlerini kullanmak biraz daha karmaşık ve teknik bilgi isteyen bir süreçtir. Eğer hazır bir satış alanı teknolojileri kullanmıyorsanız bankanın size ileteceği sanal pos kodlarını web sitenizin arkaplanında doğru yere eklemeniz gerekmektedir. Hazır bir satış alanı kullanıyorsanız sistem yönetim paneli içerisinde size bankadan alacağınız kullanıcı bilgilerini ve güvenlik kodlarını girmenize olanak sağlayacak bir entegrasyon sayfası sunulacaktır. Ayrıca birçok banka sanal pos sisteminin kullanılacağı web sitelerinde SSL Sertifikası bulunmasını istemektedir.

BC Ajans’tan aldığınız tüm hosting & web tasarım hizmetlerinde SSL Sertifikası ÜCRETSİZDİR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Müşterilerimizin marka değerini artırmaya yönelik satış ve kâr odaklı çözümler geliştiriyor, hedef kitleye yönelik reklam ve pazarlama stratejileri üretiyor, gerekli materyallerin tüm süreçlerini yönetiyoruz.